Właściwości medyczne mniszka lekarskiego

Tuż za rogiem wiosna, a wraz z nią przyroda budząca się do życia. Choć zwiastunem tej jakże pięknej pory roku są przebiśniegi, sasanki i krokusy, to o pełni wiosennej aury świadczy obecność mniszków lekarskich, które jak się okazuje mogą pochwalić się szeregiem cennych właściwości zdrowotnych. O najważniejszych postanowiliśmy napisać na łamach dwóch artykułów. Zapraszamy do części pierwszej!

Definicja mniszka lekarskiego

Zanim jednak przejdziemy do właściwości i zastosowania mniszka lekarskiego, warto najpierw zdefiniować tytułową bylinę. Zgodnie z definicją encyklopedyczną mniszkiem lekarskim nazywamy roślinę z rodzaju mniszek stanowiącą nazwę zbiorową drobnych gatunków z sekcji „taraxacum”. W Polsce występuje około 200 podgatunków mniszek rosnących na siedliskach ruderalnych (łąki, pastwiska, widne lasy, uprawy, murawy). I choć w rolnictwie mniszki uznawane są za chwasty, to w teorii są roślinami jadalnymi, pastewnymi, miododajnymi i leczniczymi. To właśnie nad tym ostatnim aspektem pochylimy się w naszym artykule.

Budowa mniszka lekarskiego

Specyficzna budowa mniszka lekarskiego sprawia, że tytułową bylinę trudno pomylić z innymi roślinami. Konstrukcja mniszka opiewa w korzeń o długości od 1 do 2 metrów kreujący rozgałęzienia w glebach kamienistych. Korzenie boczne tworzą rozgałęzienia budową przypominające spirale i występują na całej długości. Łodyga właściwa jest skrócona – jej zasadnicza część znajduje się pod powierzchnią ziemi. Szypuły pozostają bezlistne – o dętej konstrukcji, są puste w środku. Ciekawostkę stanowi fakt, że w zależności od czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych łodyga posiada różny stopień owłosienia. Liście mniszka lekarskiego są liczne – przybierają formę rozety, która powoduje zróżnicowanie w kształcie i wielkości. Rozwijają się w pełni wiosny, by pod jej koniec wrócić do stanu pierwotnego. Konstrukcja kwiatów jest obupłciowa – języczkowa. Kwiaty są skupione wokół szczytów szypuł kwiatostanowych w charakterystyczne pojedyncze koszyczki. Ostatnim elementem budowy tytułowej byliny są owoce w postaci niełupek o długości od 3 do 5mm. Na uwagę zasługuje zróżnicowana gama kolorystyczna owoców – w zależności od podgatunku, rodzaju gleby i pory sezonu wiosenno-letniego przybierają barwy słomkowe, oliwkowe, brązowe, szare, a nawet czerwonawe.
Mniszek można kupić np. w formie jak:
https://www.allecco.pl/sok-z-mniszka-succus-taraxaci-100-ml.html
https://www.allecco.pl/mniszek-lekarski-fix-1-g-20-saszetek-wspomaga-trawienie.html
https://www.allecco.pl/mniszek-korzen-50-g.html

Właściwości mniszka lekarskiego

Główne zastosowanie właściwości mniszka lekarskiego dotyczy ziołolecznictwa w którym używa się przede wszystkim korzenie zbierane późną jesienią. Korzeń mniszka lekarskiego zawiera mnóstwo cennych właściwości, a do najważniejszych zaliczamy m.in. insulinę, sole potasu, kwasy fenolowe oraz substancje gorzkie. Liście mniszka lekarskiego zbiera się z kolei wczesną wiosną – w marcu. Są one pełne witamin z grupy B oraz minerałów w postaci krzemu, potasu i magnezu. Zbiorów kwiatów dokonuje się zazwyczaj na początku kwietnia. W ich właściwościach wyróżnić warto przede wszystkim witaminy C oraz A, a także dużą zawartość karotenoidów.

Napisano w zdrowie Tagi: , ,