Sprawdzone sposoby na smog

Trujący smog jest prawdziwą zmorą mieszkańców wielu polskich miast. Jest on szczególnie dotkliwy w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się masowe ogrzewanie domów. Smog ma bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, a szczególnie zagrożone są nim dzieci, osoby starsze, a także sportowcy trenujący na świeżym powietrzu. Jak radzić sobie ze smogiem? Co robić, żeby ograniczyć jego negatywny wpływ na nasz organizm?

Smog – jego wpływ na ludzkie zdrowie

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje poważne choroby układu oddechowego, ale nie tylko. Osoby mieszkające w zanieczyszczonych miastach cierpią z powodu problemów z krążeniem, częściej zapadają również na nowotwory. Musimy zdawać sobie sprawę, że każdy organizm jest inny i objawy zatrucia smogiem mogą występować prędzej lub później. Wiele w tej kwestii zależy od naszego wieku, stanu zdrowia, czy trybu życia jaki prowadzimy.

Badania pokazują, że u znacznej części osób nawet krótkotrwałe oddychanie zatrutym przez smog powietrzem objawia się:

  • problemami z oddychaniem,
  • zapaleniem spojówek,
  • zapaleniem krtani i tchawicy,
  • reakcjami alergicznymi,
  • chronicznym zmęczeniem,
  • zdenerwowaniem, obniżeniem nastroju, a nawet stanami depresyjnymi,
  • zaburzeniami pamięci i koncentracji.

W dłuższej perspektywie czasu w organizmie mogą pojawić się poważne, nieodwracalne zmiany, takie jak na przykład nowotwory. Jak zatem chronić swoje zdrowie, jeżeli nie możemy wyprowadzić się nad morze?

Jak walczyć ze smogiem?

Walka ze smogiem powinna polegać na niwelowaniu jego źródeł. Optymalnym rozwiązaniem byłoby ograniczenie ruchu samochodowego. Nie ma jednak co liczyć, że kierowcy chętnie przesiądą się do tramwajów, dlatego dobrą zmianą byłaby przynajmniej zamiana silników na bardziej ekologiczne. Ważne jest również używanie bezpiecznego opału. Niestety ogromna ilość właścicieli domów ogrzewa je czym się da. W wielu piecach spalane są śmieci, a szkodliwe substancje w nich zawarte trafiają do naszych płuc, a następnie do krwi.

Smog to w znacznym stopniu problem społeczny, którego nie da się rozwiązać z dnia na dzień. Jeżeli nie możemy go zlikwidować, musimy się przed nim bronić. Przede wszystkim warto kontrolować stan powietrza w naszej okolicy. Jeżeli zanieczyszczenie przekracza dopuszczalne normy, ograniczmy wychodzenie z domu. Przebywanie na zewnątrz jest niewskazane szczególnie osobom starszym i dzieciom. Sportowcy, którzy zazwyczaj trenowali na zewnątrz powinni tym razem wybrać się do klubu fitness lub poćwiczyć w domu. Należy zdawać sobie sprawę, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego oddychamy szybciej, co sprawia, że więcej toksyn przedostaje się do naszego organizmu.

Maski antysmogowe, czyli nowa moda w wielkim mieście

Mieszkańcy dużych miast są coraz bardziej świadomi negatywnych następstw, jakie wywołuje smog w ich organizmach. Nie dziwi więc, że na ulicach coraz częściej można spotkać osoby noszące maseczki antysmogowe, które ograniczają przedostawanie się szkodliwych pyłów do płuc.

Producenci natychmiast odpowiedzieli na oczekiwania społeczeństwa, dlatego współcześnie bez problemu można kupić maski antysmogowe w różnych rozmiarach, o rozmaitych parametrach, charakteryzujące się ciekawą estetyką. Widać jasno, że pomiary zanieczyszczeń powietrza mówią samo za siebie w sprawie smogu. Badania osób noszących tego typu maski jasno pokazują, że jest to dobry sposób na uchronienie się przed negatywnym działaniem smogu.

Warto oczywiście zdawać sobie sprawę, że maska masce nierówna. Zdecydowanie słabo z filtracją zanieczyszczeń radzą sobie modele bawełniane. Osoby, którym zależy na ochronie z prawdziwego zdarzenia powinny pomyśleć o specjalnych maskach przeciwpyłowych, a także takich, które posiadają filtr teflonowy. Niezwykle ważne jest dobre dopasowanie maski. Jeżeli nie będzie ona dokładnie przylegała do twarzy – nie ma znaczenia jak skuteczny filtr posiada, ponieważ nie spełni swojego zadania. Użytkownicy masek powinni pamiętać również o regularnej wymianie filtrów.

Chrońmy się przed smogiem w domu

Wiele osób po przyjściu do domu i zdjęciu maski antysmogowej czuje się bezpiecznie. Nie biorą nawet pod uwagę tego, że powietrze w ich mieszkaniach zawiera trujące pyły w ogromnym stężeniu. Jednym ze źródeł zanieczyszczenia domowego powietrza jest smog, który przedostaje się przez otwarte, ale również nieszczelne okna. Co robić w takiej sytuacji? Zaprzestanie wietrzenia pomieszczeń nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Należy go unikać jedynie wówczas, kiedy stan powietrza za oknem jest szczególnie zły.

Dobrą inwestycją, która pozwala zadbać o kondycję domowego powietrza jest zakup okien zawierających nawiewniki z filtrami. Znakomicie sprawdzą się również oczyszczacze powietrza.

Jeżeli nie mamy w domu roślin doniczkowych, dla własnego dobra powinniśmy pomyśleć o ich zakupie. Choć niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy – rośliny posiadają znakomite właściwości filtrujące. Zainwestujmy w takie gatunki jak na przykład paprocie, skrzydłokwiaty, czy daktylowce. Jeżeli jest ich odpowiednio dużo, mogą one usunąć z powierza trujące opary i pyły, z których składa się smog.

Napisano w zdrowie Tagi: