Propolis – cenne właściwości antybiotyku naturalnego

Propolis znany także pod obiegową nazwą kitu pszczelego służy owadom do budowy oraz uszczelniania gniazd. Możliwości propolisu są jednak znaczenie większe, zaś o jego cennych właściwościach przekonali się na własnej skórze już starożytni. Dziś kit pszczeli przez wielu ekspertów nazywany jest cennym antybiotykiem naturalnym. W dzisiejszym artykule poznamy jego fantastyczne właściwości. Zapraszamy do lektury!

Czym tak naprawdę jest kit pszczeli?

„Propolis” z języka greckiego oznacza przedmieścia. Jest to lepka substancja żywiczna powstająca z żywic roślin powstałych na skutek zbioru pszczół. Rośliny te to w większości przypadków pąki kwiatów oraz młode pędy topoli, brzozy, świerku, kasztanowca oraz innych zielonych drzew. Rodzi się w tym miejscu pytanie – dlaczego jedne z najbardziej pracowitych owadów zadają sobie tyle trudu by zebrać kit? Żywica służy im do uszczelniania oraz dezynfekowania gniazd. Pszczoły powlekają propolisem wgłębienia, redukują prześwity, zapełniają szpary oraz regulują obszar wlotka w okresie jesienno-zimowym. Co ciekawe mumifikują również kitem pszczelim ciała martwych szkodników w celu zapobiegnięcia ich rozkładowi. Tytułowy środek jeszcze do niedawna wzbudzał wiele kontrowersji. Obecnie jest on niezastąpiony w walce z wieloma dolegliwościami.

Właściwości kitu pszczelego

Aby zrozumieć cenne działanie propolisu warto skupić się na jego budowie. Propolis w 50% złożony jest z żywicy, zaś w 30% z wosków – roślinnych oraz pszczelich. Pozostałe procenty stanowią m.in. olejek eteryczny, białka, mikroelementy oraz witaminy. I właśnie ta paleta substancji świadczy o nader ważnych właściwościach prozdrowotnych kitu pszczelego.

igla

Oto najważniejsze właściwości propolisu :

– zawiera flawonoidy oraz kwasy fenolowe
– posiada liczne właściwości przeciwutleniające
– zwalcza wolne rodniki tym samym zapobiegając tworzeniu się zmian nowotworowych
– wykazuje silne właściwości antybakteryjne
– zawiera sterole roślinne obniżające poziom cholesterolu
– spowalnia utlenianie witaminy C zwiększając odporność organizmu
– zawiera potas regulujący ciśnienie krwi oraz usprawniający procesy krążenia

Dostępność propolisu

Propolis dostępny w aptekach nie jest czystym kitem pszczelim, a zawiera jego domieszkę. O proporcjach mówi nam informacja najczęściej zawarta na opakowaniu. Propolis można stosować także zewnętrze – smarując nim rany otwarte oraz stłuczenia, sińce itp. przyspieszamy proces gojenia się skóry. Należy jednak wspomnieć o przeznaczeniu propolisu, bowiem istnieją także produkty dedykowane użyciu zewnętrznemu. Propolis przez wielu ekspertów określany jest mianem naturalnego antybiotyku. Lekarze bardzo często zalecają jego stosowanie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Niestety nie każdy może stosować propolis – istnieją osoby, które są uczulone na kit pszczeli. Dlatego przed zastosowaniem warto dokładnie przeczytać ulotkę, a najlepiej skonsultować się osobiście z lekarzem.

Propolis do nabycia np. na https://www.allecco.pl/2679,propolis-forte-smak-mentolowy-30-tabl.html lub https://www.allecco.pl/6775,propolis-plus-100-tabl.html.

Napisano w zdrowie Tagi: , , , ,