Jak złagodzić ból gardła u dziecka – wybierz mądrze

Nie jest żadną tajemnicą, ze w łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z gardłem wykorzystuje się przeważnie leki, które mają działanie miejscowe.
dzieci-zdjecie
To znaczy – działają odkażająco oraz bakteriobójczo na zdecydowaną większość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie infekcji jamy ustnej i gardła. Środki odpowiedzialne za ten proces to między innymi ambazon, chlorek benzalkoniowy. Dodatkowo trzeba też wyróżnić niesteroidową grupę leków przeciwzapalnych. Działają one miejscowo oraz w sposób przeciwzapalny i przeciwbólowy. Tutaj przykładami będzie diklofenak np. https://aptekapomocna24.pl/product-pol-2782-Diklofenak-LGO-zel-100-g.html, salicylan choliny i wiele innych. Część leków ma dodatkowo substancje o charakterze znieczulającym miejscowo. Chodzi o środki takie jak lidokaina oraz benzokaina. Zanim będziemy stosować leki łagodzące ból gardła trzeba się zastanowić w sposób bardzo dokładny, czy stosujemy je zgodnie z zaleceniami. Zawsze warto czytać ulotki dołączone do leków. Przede wszystkim dlatego, że znajdziemy tam komplet informacji odnośnie tego jak działają konkretne substancje czynne dostępne w tych preparatach. Warto zaznaczyć, że w przypadku tabletek, warunkiem ich optymalnego działania jest powolne ssanie aż do całkowitego rozpuszczenia. Nie wolno ich gryźć czy żuć, a także połykać. Może to spowodować podrażnienie gardła i nie tylko.

Jeśli dziecko ma poniżej 12 lat, trzeba zadbać o to, by zażywało tabletki i pastylki na gardło pod kontrolą, zawsze pod opieką osoby dorosłej. Wynika to z faktu, ze może dojść do przypadkowego zakrztuszenia się i na pewno trzeba będzie wówczas szybko i stanowczo zareagować. No i jest to ten sam argument, który określa też, dlaczego nie mogą stosować takich leków dzieci przed ukończeniem szóstego roku życia. Warto przy kuracji takimi lekami stosować tez uzupełnienie w postaci dostępnych bez recepty produktów. Chodzi o wyroby medyczne oraz suplementy diety, które wykorzystuje się w celu efektywnej ochrony oraz nawilżania śluzówki w jamie ustnej oraz gardle. Warto także zaznaczyć tutaj, że musimy się koniecznie liczyć z tym, że pozornie takie słabo działające leki, też mogą w nadmiarze szkodzić i powodować pogłębianie podrażnień, więc pamiętajmy aby przestrzegać zaleceń lekarza lub wynikających z informacji zamieszczonych w treści ulotki przez producenta konkretnego doustnego leku na gardło.

Napisano w zdrowie Tagi: ,