Czarny bez – właściwości oraz zastosowanie

Czarny bez odznacza się szerokim zastosowaniem nie tylko w świecie sztuki kulinarnej, ale także w medycynie naturalnej. Jest to alternatywny antybiotyk w przypadku przeziębień, ale także znakomity środek na problemy trawienne. W ostatnich latach czarny bez znajduje coraz szersze zastosowanie w kosmetologii. W dzisiejszym artykule opiszemy właściwości czarnego bzu z uwzględnieniem jego szerokiego zastosowania. Zapraszamy do lektury!

Kompleksowe działanie czarnego bzu

Dlaczego czarny bez uchodzi za jeden z najskuteczniejszych naturalnych specyfików w medycynie alternatywnej i naturalnej? Przede wszystkim ze względu na swoją kompleksowość. Niewiele osób wie, iż wszystkie części czarnego bzu zawierają cenne dla medycyny oraz kosmetyki związki aktywne biologicznie. Ich największe natężenie ulokowane jest w owocach oraz kwiatach, dlatego właśnie te elementy znajdują najszersze zastosowanie. Wspomniane kwiaty czarnego bzu zawierają duże ilości flawonoidów, kwasów fenylowych oraz organicznych, wyjaśnia specjalista ze sklepu Allecco. O pozostałych właściwościach w sposób nader ciekawy mówi lekarz Szymon Ziemiński :
„Kwiaty czarnego bzu są wyjątkowe ze względu na obecność garbników, steroli oraz soli mineralnych. Gdy dodamy do tego substancje poboczne takie jak śluzy triterpeny , to okazuje się, że mamy do czynienia z szeregiem najcenniejszych właściwości naturalnych. Podobnie jest z owocami czarnego bzu. Te z kolei zawierają duże ilości glikozydów antocyjanowych, cukrów, pektyn oraz bardzo rzadkich kwasów organicznych. Owoce czarnego bzu to prawdziwa bomba witaminowa – znajdziemy w nich m.in. witaminy z grupy B oraz witaminę C i A…”

elder

Wpływ czarnego bzu na proces trawienia

Przywołane powyżej substancje to doskonała kooperacja mająca pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego oraz moczowego. Zarówno owoce, jak i kwiaty czarnego bzu działają oczyszczająco łagodząc wzdęcia oraz zgagę. W konsekwencji wpływają na regulowanie procesu trawiennego, ale nie tylko. Lekarze zalecają stosowanie czarnego bzu w roli naparu, przetworu, czy naturalnego dodatku do sałatek ze względu na właściwości moczopędne. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie czarnego bzu na problemy z nerkami oraz zaparciami.

Naturalny antybiotyk w walce z przeziębieniem

Syrop z owoców czarnego bzu oraz napar z jego kwiatów to doskonałe środki na walkę z przeziębieniem oraz grypą. Jako, że czarny bez w owej postaci działa silnie napotnie, to w efekcie przyczynia się do natychmiastowego spadku temperatury ciała, a ponadto ma właściwości wykrztuśne, które pomagają oczyścić płuca wespół z oskrzelami na wypadek kaszlu. Czarny bez walnie przyczynia się do uszczelnienia naczyń krwionośnych, co ma związek z oczyszczeniem dróg oddechowych oraz zminimalizowaniem rozprzestrzeniania się niebezpiecznych i chorobotwórczych drobnoustrojów na których rozwój jesteśmy narażeni właśnie podczas przeziębienia. To właśnie właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne czarnego bzu pomagają ostatecznie uporać się z infekcją.

Napisano w zdrowie Tagi: ,