Niedobory snu – przyczyny i objawy

Zbyt mała ilość snu wpływa negatywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu w nadzwyczaj szerokim zakresie. W wielu przypadkach nasz organizm przestaje działać tak, jak powinien a osoby niewyspane lub słabo wyspane są dużo bardziej mniej wydajne niż w przypadku tych, które mają za sobą spokojną noc. W wielu z tych przypadków zaczynamy mieć pewne problemy z koncentracją, jesteśmy rozkojarzeni oraz apatyczni. Mamy większe skłonności do kłótni, ponieważ jesteśmy rozdrażnieni i nieco zmęczeni takim stanem rzeczy.

łóżkoW związku z tym, najważniejsze jest wysypianie się i dostarczanie organizmowi tyle snu, ile on potrzebuje. Oczywiście w przypadku niektórych osób może to być szczególnie trudne do zrealizowania.

Na pewno warto zadbać o dobry materac. Na rynku jest dużo tanich materacy, ale to zwykłe sprężynowe materace które nie zapewnią odpowiedniego komfortu snu. Lepiej jak będzie to dobry materac jak np. https://www.benetsleep.pl/materac?size=140/200 – nawet jeśli jest nieco droższy to zawsze jest to dobra inwestycja.

Przyczyny niedoboru snu

Bardzo często przyczyną niedoboru snu jest prowadzenie nocnego życia. Wiele osób uwielbia imprezować i zarywać noce tylko dla dobrej zabawy. Zazwyczaj kończy się to tym, że następnego dnia trzeba wstać wcześnie do pracy, a spało się zaledwie 2 godziny. Jest to czas niewystarczający, aby odpowiednio zregenerować swoje ciało i umysł. Problem z niedoborami snu mają również uczniowie i studenci, którzy uczą się po nocach, aby zdążyć z nadrobieniem całego materiału. Wykorzystują każdą chwilę, aby wpoić nowe pojęcia i nauczyć się nowych zagadnień. Nawet, gdy oznacza to zarwanie nocy i zmniejszona ilość snu. Poważnym błędem będzie również sięganie po różnego rodzaju gry komputerowe późna porą które pobudzają nasz umysł do pewnego wysiłku.

Przyczyn niedoboru snu należy doszukiwać się również w stanach chorobowych. Bardzo często depresja, stany lękowe i różne choroby przewlekłe skutecznie uniemożliwiają prawidłowe zasypianie lub wybudzanie się ze snu. Warto z takimi dolegliwościami walczyć. Dzięki temu, można będzie wreszcie spokojnie się wyspać i cieszyć dobrym samopoczuciem.

Objawy niedoboru snu

Do głównych objawów niedoboru snu należą:

 • Ziewanie
 • Złe samopoczucie, pogorszenie nastroju
 • Zmęczenie
 • Znurzenie
 • Drażliwość
 • Depresyjny nastrój
 • Problemy z nauką
 • Zapominanie
 • Problemy z koncentracją
 • Brak motywacji
 • Brak koordynacji ruchowej
 • Zwiększony apetyt, łaknienie węglowodanów
 • Zmniejszony popęd płciowy

Jak widać, objawy niedoboru snu są dość poważne. Powodują, że nasze codzienne obowiązki wykonujemy z trudnością. Nie jesteśmy w stanie ich wykonać w tak dobry sposób, jakbyśmy chcieli. Dlatego też tak ważne jest, aby walczyć z problemem bezsenności. Dzięki temu, można będzie rozpocząć prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, które poprzedzone będzie komfortowym snem, który zapewni odpowiednią regenerację ciała w wielu aspektach.

Jak poprawić jakość naszego snu

Musimy pamiętać, że nie zawsze sami jesteśmy w stanie poradzić sobie ze słabym snem. Czasem przyczyna może być głębsza, np. może to się brać z choroby czy innych uwarunkowań środowiskowych. Dlatego dobrze jest wtedy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Są w kraju kliniki snu które zbadają jak przebiega nasz sen i dadzą rekomendacje co do dalszych działań.

Czasem jednak nie jest potrzebna klinika snu. Wystarczy kilka zmian w trybie życia – nieużywanie elektroniki przed snem, brak drzemek w ciągu dnia, zapewnienie spokojnego wystroju i spokoju w miejscu gdzie śpimy.

Napisano w tryb życia Tagi: , ,