Zanieczyszczenie powietrza zmorą współczesnych miast

Od niedawna tematem, który nie schodzi z ust wielu zarówno politykom, włodarzom miast a szczególnie mieszkańcom jest temat smogu. Coś co istnieje od bardzo dawna, być może nie na taką skalę, teraz uprzykrza życie milionom ludzi na całym świecie.
Kiedy zaczyna się okres zimowy, okres kiedy trzeba napalić w piecu aby dało się normalnie mieszkać, w miastach na ulicach pojawia się charakterystyczny zapach dymu z kominów. Szczególnie dotyczy to dzielnic, gdzie przewagę stanowią domy jednorodzinne, które właśnie samodzielnie muszą zapewnić sobie ciepło swoich czterech kątów. Jednak taka sytuacja jest już od bardzo dawna, co więc sprawia, że teraz jest to takie uciążliwe?

Czemu jakość powietrza jest teraz gorsza?

Odpowiedź brzmi: ilość mieszkańców. Z każdym rokiem przybywa ludzi na świecie. Miasta się rozrastają w ogromnym tempie. Oprócz tego, że buduje się jeszcze więcej domów, które również są ogrzewane indywidualnymi piecami, to do tego dochodzi także jeszcze większa liczba samochodów. Dawniej ulice świeciły pustkami, samochody stanowiły dobro luksusowe, dostępne tylko dla tych bogatszych ludzi. Obecnie, w większości domów, na jedno gospodarstwo domowe przypadają nawet dwa albo trzy samochody. A przecież to wszystko jest zasilane paliwami, które po wykorzystaniu emitują do powietrza mnóstwo spalin. Nie można zapomnieć, że większa liczba mieszkańców to także większa liczba przedsiębiorstw, które zaspokajają popyt i zapewniają miejsca pracy. To właśnie firmy są jednymi z największych podmiotów generujących zanieczyszczenia powietrza. To plus większa ilość domów z kominami, z których dymy unoszą się nad miastami powoduje, że jakość życia w mieście w okresie zimowym jest o wiele gorsza. Nie ma się co dziwić, że podejmuje się kroki mające na celu ograniczenia dotyczące emisji spalin.

słońce

Sposoby walki ze smogiem

Większość przepisów dotyczących emisji spalin oraz substancji szkodliwych do powietrza odnosi się do przedsiębiorstw, gdyż to one ze względu na skalę działania przyczyniają się do zanieczyszczeń środowiska, w tym głównie powietrza. Tak więc przedstawiciele ważnych instytucji państwowych przygotowują różnego rodzaju przepisy regulujące normy zanieczyszczeń jakie mogą one generować. Ponadto wymaga się od tych firm różnego rodzaju działań zmierzających do poprawy jakości otaczającego nas środowiska. Ważne jest także przeprowadzenie czynności, którą jest analiza hałasu. Jednakże najważniejsze jest to, że przedsiębiorstwa są zmuszone kontrolować emitowane przez siebie zanieczyszczenia i podejmować wszelkie kroki zmierzające do dostosowania się do obowiązujących norm. Często korzystają one z usług firm oferujących usługi pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Pobierają oni próbki emitowanych gazów a następnie w laboratoriach dokonują ich analizy pod kątem występowania niebezpiecznych związków i ich stężeniach. Coraz więcej firm jest na szczęście bardziej świadoma ekologicznie i zaczyna zwracać uwagę na skutki swoich działań. Ponadto społeczeństwo także zaczyna odczuwać negatywne skutki swoich działań i podejmuje coraz więcej kroków zmierzających do poprawy jakości życia.

Napisano w środowisko Tagi: , , ,