Najbardziej zaśmiecone miejsca w skali globu – zestawienie.

Nasza wspólna matka – ziemia, choć piękna i malownicza posiada miejsca, które wołają o pomstę do nieba. Oczywiście jak to zwykle bywa wszystkiemu winny są ludzie i ich lekkomyślność. Większość zestawień dotyczy urokliwych krajobrazów, które zapierają dech w piersiach. Warto jednak przyjrzeć się tym najbardziej zaśmieconym – chociażby dlatego, żeby zdać sobie sprawę z zagrożeń jakie na nas czyhają. Oto lista 7 najbardziej zaśmieconych miejsc w skali globu.

1. Czarnobyl – Ukraina.

15 tysięczne miasto po katastrofie jądrowej z roku 1986 musiało się ewakuować w tempie ekspresowym. Od tego momentu miejsce jest niezdatne do zamieszkania, a jego stan z każdym rokiem ulega pogorszeniu. Po prawdzie historyczne miasto-widmo przyciąga rzesze turystów, jednak są oni objęci licznymi zakazami.

2. Zabol – Iran.

Zabol to miasto – laureat w konkursie na najbardziej zanieczyszczone miejsce na ziemi w roku 2016. Plugawe statystyki są beznadziejne i mówią o zanieczyszczeniu na poziomie 220 mikrogramów trującego PM na 2.5m sześciennego. Za sprawą stoi szkodliwy pył wydobywający się ze schnących terenów mokradeł.

3. Linfen – Chiny.

W zestawieniu nie może zabraknąć Chin, które poprzez ogromną ilość ludności cieszy się złą sławą w kwestii ochrony środowiska. Ogromna ilość przestarzałych pojazdów przyczynia się do zwiększonej emisji spalin. Co prawda w ostatnich latach statystyki ulegają poprawie, co nie zmienia faktu, że miasto nadal stanowi czołówkę w skali najbardziej zanieczyszczonych zakątków globu.

4. Sumgait – Azerbejdżan.

Na powierzchni niewielkiego azerskiego miasta ulokowanych jest blisko 50 firm przemysłowych, które za nic mają ochronę środowiska. W efekcie miasto z każdym rokiem się wyludnia, a umieralność jego ludności jest jedną z najwyższych na terenie tego kraju.

5. Dzierżyńsk – Rosja.

Miasta wchodzące w skład byłego ZSRR wiodą prym w kwestii zaniedbanego środowiska. Jednym z najlepszych przykładów jest rosyjski Dzierżyńsk. Taki niechlubny stan rzeczy uwzględniła nawet Księga Rekordów Guinessa uznając wspomniane miasto jako najbardziej zanieczyszczone na świecie pod względem chemicznym. Na przestrzeni ostatnich kilku lat śmiertelność przekroczyła liczbę urodzeń o prawie 300%. Cóż – norma komunistyczna wypracowana…

6. Dhaka – Bangladesz.

Bangladesz to niewielki kraj, który zamieszkuje 145mln osób. Oczywiście w tak dużym poziomie zaludnienia na tak małej powierzchni o zanieczyszczenia nie trudno. Inna sprawa, że kraj ten jest zamknięty na nowoczesne rozwiązania ekologiczne, a Dhaka jest tego fundamentalnym przykładem.

7. Żywiec – Polska.

Oczywiście Żywiec nie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie – znalazł się w tym zestawieniu jako ciekawostka. Jak przedstawiają najnowsze badania WHO – Światowej Organizacji Zdrowia ilość pyłu w mieście piwa i kiełbasy oscyluje na granicy 43PM na 2.5m sześciennego.

Pozostaje mieć nadzieję, że smutne statystki ulegną poprawie, a nasza wspólna matka- ziemia stanie się jeszcze piękniejsza i co istotne – zdrowsza.

Napisano w środowisko Tagi: , , ,