Proste ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Mało kto zdaje sobie dzisiaj z tego sprawę. Dziwne, bo w dobie tak swobodnego dostępu do informacji, gdzie coraz więcej osób szuka wszystkiego w internecie, naprawdę zaskakuje fakt, że ludzie potem wszystkiego muszą dowiadywać się od lekarzy. A weźmy pod uwagę, że czas , który upływa od początku dolegliwości bólowych do decyzji, że jednak bez pomocy lekarskiej się nie obejdzie, to zdecydowanie długi odcinek.

Właśnie, jeśli o odcinku mowa – jednym z najczęściej wskazywanych problemów z kręgosłupem, są dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym. Na szczęście, możemy w prosty sposób pomóc sobie sami.

Jak to zrobić? Ćwiczyć, to akurat proste.

A i same ćwiczenia na tak zwany odcinek lędźwiowy są proste i efektywne. Właściwie, kinezyterapia, zwana też w prostszy sposób leczeniem ruchem, jest doskonałym sposobem na leczenie oraz samą profilaktykę bólów krzyża. Jednak by kinezyterapia była skuteczna, dobrze jest najpierw zasięgnąć pomocy specjalisty. Wszystko dlatego, że chodzi o nauczenie się prawidłowych pozycji wyjściowych oraz przebiegu ćwiczeń.

Jeśli nie mamy takiej elementarnej znajomości co i jak, co z czym i co po czym, jest pewne ryzyko, że pogorszymy swoją sytuację. A wtedy już raczej bez lekarza się nie obejdzie. W każdym razie jest rozwiązanie, sprytne i na szczęście, naprawdę proste do wdrożenia. Są pewne konkretne ćwiczenia, które mają prosty przebieg i naprawdę przynoszą efekty.

Takie zabiegi ruchowe realizowane są w odpowiedniej pozycji. Albo podczas leżenia na plecach, albo na boku. Jest jeszcze pozycja wyjściowa klęku podpartego. Ważne jest to, że wykonywane ćwiczenia nie mogą wywoływać bólu. I absolutnie nie działa tutaj zasada im więcej tym lepiej, w związku z czym zawsze dopasowujmy intensywność ćwiczeń do swojej wydolności.

Co jeszcze warto wiedzieć, by nie przesadzić?

Ważne jest także spokojne, równe tempo. Takie ćwiczenia to nie wyścig. Dokładnie, jedyne z czym się ścigamy to własne ograniczenia i słabość, a na mecie ma na nas czekać poprawa formy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Co do czasu wykonywania ćwiczeń – maksymalnie 20 minut, do pół godziny, jeśli ktoś robi to naprawdę spokojnie. Przykładowo – ćwiczenie w ułożeniu na plecach. Kładziemy się na odlodzenie z ugiętymi kolanami i stopami dotykającymi stabilnie na płasko podłoża. Kładziemy ręce na karku. I ćwiczymy żeby wzmocnić mięśnie skośne brzucha.

Ruchy naprzemienne – prawy łokieć do lewego kolana, lewy łokieć do kolana prawego.  Potem – rozciągamy mięśnie kulszowo goleniowe. Wychodzimy znów od pozycji ugiętych kolan, stopy jak wcześniej. Ręce układamy wzdłuż tułowia. Lewą nogę zginamy w kolanie. Prawą prostujemy unosząc do góry. Stopa podniesionej nogi zginamy maksymalnie grzbietowo. Wytrzymujemy kilka sekund – bez forsowania. To samo wykonujemy dla przeciwnej strony, pamiętając bezwzględnie o zgięciu nogi w kolanie.

Takie podstawowe aktywności, jeśli są wykonywane w sposób regularny, mogą już naprawdę nieźle wpłynąć na nasz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dlatego, im wcześniej zadbamy o regularne ćwiczenia, tym zdecydowanie lepiej dla nas.

Napisano w ortopedia Tagi: , ,