Dieta na osiem godzin – jak to działa

8-godzinna dieta ostatnimi czasy jest bardzo popularna w stanach. „New York Times” pisał o tej diecie: „Obserwuj znikające kilogramy bez patrzenia na to co jesz”. Niedawno ośmiogodzinna dieta dotarła również do Polski i zdobywa coraz większą popularność. Na czym dokładnie polega i jakie przynosi rezultaty?

zdrowa-dieta-przyklad

Pamiętaj! Motto mówi: „Jedz co chcesz przez 8 godzin i chudnij”, jasne jest, że jeśli przez 8 godzin będziesz jadła słodycze, cheesburgery, tłuste mięso, a potem przez 16 godzin będziesz głodować, dieta nie będzie skuteczna.

Dieta, którą stosuje się przez 8 godzin nie wymusza liczenia kalorii, stosowania skomplikowanego jadłospisu, jedzenia co 3 godziny ani nie koncentruje się na wyrzeczeniach. Trzymając się tej diety można jeść wszystko co chcemy w dowolnych ilościach.

Wolno spożywać co chcesz, ale muszą to być produkty zdrowe, pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, chude ryby, kasze – mówi nam krakowski dietetyk Anna Mruk. Według autorów diety, głównym powodem jej działania jest szesnastogodzinna przerwa, czas przeznaczamy na przetrawienie jedzenia. W tym czasie organizm oczyszcza się z toksyn.

Główne zasady diety ośmiogodzinnej to jedzenie przez 8 godzin i 16 godzin bez jedzenia.

Są zapewnienia, że trzymając się tej diety zrzucisz nawet ponad dwa kilogramy na tydzień. Co za tym idzie? Dziesięć kilogramów wagi w dół w okresie 6 tygodni, bez trudnych wyrzeczeń i katorgi. Czy dieta jest bezpieczna i można stosować ją przez dłuższy okres? Dieta ta nie jest restrykcyjna. Pomysłodawcy nie wymuszają jedzenia śniadania, który ma opinię najważniejszego posiłku, a twierdzą, że pierwszy posiłek można spożyć o porze na jaką ma się ochotę np. przed południem.

Dieta stosowana jest tylko przez trzy dni w tygodniu. Dlaczego? Jej twórcy piszą, że szybkie odchudzanie nie jest bezpieczne, bo często jest przyczyną efektu jojo. Dieta 8-godzinna daje szansę na dosyć sprawne, ale bezpieczne zrzucenie około 2 kilo na tydzień. Jest to raczej duże zrzucenie wagi jak na tak krótki czas, dlatego aby nie obniżyć metabolizmu, stosuje się 4 dni przerwy i potem przez trzy dni tygodnia trzyma się zasady tej diety.

Podczas tej diety można jeść na co mamy ochotę, w ilościach które chcemy, ale musimy uważać na mocno kaloryczne produkty, wtedy lepiej sięgnąć po zdrową żywność. Tą dietę możemy stosować jedynie przez 3 dni w tygodniu, bo stosowanie jej na dłuższą metę może dać niepożądane skutki. Zatem pierwsze trzy dni tygodnia spożywamy posiłki w godzinach 8-16, a następnie po godzinie 16 pościmy i pijemy jedynie zdrową, niegazowaną wodę mineralną i inne płyny niesłodzone. Napoje ułatwią naszemu organizmowi na szybkie trawienie pożywienia, które wcześniej zjedliśmy.

Napisano w dietetyka Tagi: , , , ,