Poradnik – serce, objawy chorób

Objawy chorób serca mogą pojawić się niespodziewanie lub stopniowo nawarstwiać się przez dłuższy czas. Schorzenia mięśnia sercowego są tymi, które w większości przypadków powodujemy samodzielnie poprzez zbyt częste sytuacje stresowe, których musimy unikać, nieprawidłową dietę, przeważnie skutkującą wysokim poziomem cukru we krwi, również powodujących nieprawidłowej pracy serca. Powszechnie wiadomo, że strasznie niedobre używki jak alkohol czy papierosy również istotnie przyczyniają się do powstawania chorób serca.

aktywność fizyczna to dobry sposób by zminimalizować ryzyko chorób serca

aktywność fizyczna to dobry sposób by zminimalizować ryzyko chorób serca

Serce jest organem pracującym najciężej spośród mięśni ludzkiego organizmu i nigdy nie odpoczywającym w odróżnieniu do pozostałych. Zdarza się, że serce dotykają różne choroby, zwłaszcza gdy my sami mocno przyczyniamy się do ich występowania zażywając używek czy nieprawidłowo odżywiając się. Co może być przyczyną zawału serca i jakie objawy mogą być oznaką choroby?

Pierwsze sygnały

Jeśli wykryjemy objawy, które mogą świadczyć o ewentualnej chorobie mięśnia sercowego, trzeba bez ociągania się udać się do kardiologa. Po czterdziestce zaleca się badanie co roku. Lekarz podczas takiej wizyty oczywiście osłuchuje serce przez stetoskop oraz sprawdza tętno. Gdy praca serca jest bez zastrzeżeń, to puls wynosi około 70 uderzeń na minutę.
Zawał serca przeważnie spowodowany jest przez: za dużo złego cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, zbyt duży stres, zbyt wysoki cukier we krwi, nikotyna, wystąpienie depresji, otyłość, brak wysiłku fizycznego, nadużywanie alkoholu, wiek.

Podstawą jest całkowite odstawienie nałogów jak nikotyna. Zapewnij swojemu sercu systematyczny, jednak niezbyt ciężki wysiłek fizyczny. Istotne jest aby dotleniać serce, np. poprzez długie spacery, które pomagają obniżyć stres. Bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie się .

Na to zwracaj uwagę

W rozmowie z nami, Łukasz Wawrzyn, kardiolog z Krakowa, wskazuje na najważniejsze objawy mogące świadczyć o problemach kardiologicznych:

– Uczucie duszności powiązane ze schorzeniami serca mogą wystąpić nawet po małym wysiłku albo w czasie relaksu. Często pojawiają się nieoczekiwanie, bez zauważalnego powodu.

– Osłabienie jest skutkiem osłabienia mięśnia sercowego, nie tłoczącego odpowiedniej ilości krwi kluczowej do odżywienia komórek organizmu. Przeważnie osoba z chorym sercem czuje się świetnie rano, a zmęczenie nieoczekiwanie narasta później.

– Mdlenie mają miejsce gdy serce nie dostarcza do mózgu wystarczającej ilości krwi wraz z tlenem. Gdy minie ok. 10 sekund tego rodzaju braku dotlenienia ma miejsce omdlenie. Przeważnie jego przyczyną związanym z sercem jest arytmia co oznacza że serce nie bije wystarczająco szybko (mniej niż 60 razy w ciągu minuty) lub zbyt szybko (powyżej 100 razy na minutę). W skutek tego krew nie dopływa w odpowiednim czasie do mózgu.

– Kołatanie serca czyli mocne i znacznie przyspieszone bicie, oznaczające wystąpienie przedwczesnego, dodatkowego skurczu serca. Po nim chora osoba odczuwa gwałtowny skurcz, kojarzony z czynnością nadrobienia i wyrównania pracy przez serce. Najgorsze są sytuacje występujące ponad 2-3 minuty, kiedy serce szybciej bije, a nie ma wysiłku fizycznego. Tego typu atakom zazwyczaj akompaniuje silny ból w klatce piersiowej i/lub zasłabnięcie.

– Obrzęki, które znaleźć możemy na nogach, wokół kostek, w dolnej partii naszego tułowia albo na klatce piersiowej mają przeważnie związek ze złą pracą serca. Te, które powstają w okolicach brzucha i na kończynach dolnych najczęściej mówią o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego.

– Sina skóra powstaje na całym ciele, wargach, paznokciach, zazwyczaj gdy temperatura jest wysoka. Zwykle jest ona objawem choroby serca.

– Kłucie w klatce piersiowej, najczęściej w postaci „dusznicy bolesnej”, ma początek po środku klatki piersiowej, towarzyszy mu duszenie. Może on rozchodzić się aż do okolic ramion i głowy. Czas jego występowania to najczęściej mniej niż kwadrans, a jak zaobserwujemy, że występuje dłużej niż 15 minut – możemy podejrzewać atak serca. Dusznica przeważnie pojawia się w czasie wysiłku lub podczas nerwowej sytuacji, a stępuje gdy odpoczniemy.

To powinieneś wiedzieć

Jak wiadomo usytuowane jest w środku naszej klatki piersiowej w tzw. „worku osierdziowym”. Potocznie mówi się, że umiejscowione jest z lewej strony ciała, bo ustępuje mu płuco lewe. Serce reaguje na wszystkie ludzkie stany emocjonalne przykładowo jeśli denerwujemy się, płaczemy, obawiamy się czy jesteśmy szczęśliwi, bije ono coraz szybciej aby dostarczyć z krwią wszystkim komórkom tlenu, dlatego uważa się je za symbol wszystkich uczuć.

Napisano w cardio Tagi: , ,